21998
page-template-default,page,page-id-21998,stockholm-core-1.1,select-theme-ver-5.1.8,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

Kráľová hoľa

Kráľova hoľa je najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je opradená povesťami, ospevovaná básnikmi. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier.

 

Výstup na Kráľovú hoľu z Telgártu TU.

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa, ležiaca v Slovenskom raji,  patrí svojou dĺžkou a hĺbkou k najväčším ľadovým jaskyniam v Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa v Európe nenachádza toľko ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

10 km z Telgártu.

Slovenský raj

Väčšina roklín Slovenského raja sa vyznačuje dlhými nástupmi k atraktívnym vodopádom a rebríkom. S touto nevýhodou sa nestretnete v Zejmarskej rokline. Z Mlyniek-Bielych vôd, kde zaparkujete svoje auto, sa o pár minút dostanete do prekrásnej rokliny k vodopádom kpt.Nálepku a po hodinovom očarení v zajatí skál vystúpite na planinu Geravy.

25 km z Telgártu.

Hrad Muráň


V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb. K najzachovanejším patrí vstupná brána s vežou.

Je obľúbeným cieľom vychádzok a túr, pretože za pekného počasia poskytuje nádherné výhľady do širokého okolia.

Iba 20 km z Telgártu.

Telgártska slučka

Telgártsky tunel – špirálovitý tunel s dĺžkou 1239,4 m je významnou časťou Telgártskej slučky.

Telgártska slučka
Technicky najzložitejším úsekom železničnej trate z Červenej Skaly do Margecian bola výstavba železnice v okolí Telgártu. Údolie Hrona od Červenej Skaly má značné stúpanie, preto bolo potrebné železničnú trať rozvinúť, aby sa dodržali sklonové pomery. Uvažovalo sa s viacerými alternatívami. Nakoniec bola realizovaná alternatíva s najpozoruhodnejšou stavbou. Je to špirálová slučka v Telgárte dlhá asi 2,3 km, ktorá prekonáva výškový rozdiel 31 m.

Objekty na trati

  • Telgártsky tunel – špirálovitý tunel s dĺžkou 1239,4 m
  • Hronský tunel – dlhý 250 m
  • Besnícky tunel – vrcholový tunel s dĺžkou 848 m, v ktorom dosahuje trať najvyššie položené miesto normálnerozchodnej siete (955,5 m n. m.)
  • Telgártsky viadukt – je 86,2 m dlhá a 22 m vysoká železobetónová konštrukcia
  • Chmarošský viadukt – kamenný, 112,6 m dlhý a 18 m vysoký objekt

Priamo v Telgárte.

Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt je jednou z najznámejších a zaiste i najkrajších technických pamiatok na Slovensku. 113,6 m dlhý a 18 m vysoký železničný most ako vystrihnutý z rozprávky sa nachádza na trati 173 Červená Skala – Margecany priamo pod Kráľovou hoľou a je historicky prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu v Československu. Pre svoj výnimočný pôvab je obľúbeným miestom turistov i fotografov.

Priamo v Telgárte.

Telgártsky viadukt

Priamo v Telgárte.

Prameň Hrona


Prameň Hrona, druhej najdlhšej slovenskej rieky (298 km) v nadmorskej výške cca 980 m. Pri prameni je umiestnená tabuľa s informáciami o rieke Hron a jej toku. Okolie tvorí panenská príroda ideálna pre cykloturistiku.

1 km z Telgártu.

Chamková stodola


5 km z Telgártu smerom na Brezno.

Gréckokatolícky kostol sv. Ducha Telgárt

 

Gréckokatolícky kostol sv. Ducha, jednoloďová baroková stavba s polkruhovým ukončením presbytéria a predstavanou vežou z roku 1794. Fasáda kostola je členená lizénovými pásmi, veža pilastrami, ukončená je barokovou helmicou s laternou.

 

Meandre Hrona


Hron so svojou takmer tristokilometrovou dĺžkou je druhou najdlhšou riekou Slovenska a jeho povodie má rozlohu 5 454 km štvorcových. Raritou však nie je jeho rozloha ani dĺžka, ale práve jemný tok vody iba pár kilometrov od jeho prameňa. Hron totiž ako jediná zo slovenských riek veľmi netypicky vytvára hneď na začiatku v oblasti Červenej Skaly prekrásne meandre. Táto krajinná zvláštnosť bola v roku 1994 vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu.

1 km z Telgártu.

Vodná nádrž Palcmanská Maša


Vodná nádrž Palcmanská Maša sa nachádza pri obci Dedinky, ktorá je významným strediskom cestovného ruchu južnej časti Slovenského raja. Je to zároveň najväčšia vodná plocha v Slovenskom raji.
Palcmanská Maša má rozlohu približne 85 ha a možno sa v nej kúpať, člnkovať ale aj pestovať vodné športy a rybolov. Na okolí je dostatok ubytovacích aj stravovacích zariadení.

23 km z Telgártu.

Meteorologická stanica Telgárt

Priamo v Telgárte.

Múzeum zvoncov Šumiac

Jedinečné súkromné Múzeum zvoncov a spiežovcov sa nachádza v ľudovej drevenici v malebnej nízkotatranskej obci Šumiac krčiacej sa priamo pod Kráľovou hoľou. Návštevník tu uvidí zbierku viac ako 2000 zvoncov rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov – plecháče i spiežovce pre hospodárske zvieratá, drevené, hlinené, ba dokonca i sklenené zvonce, taktiež zvonkohry a rôzne zaujímavé ľudové nástroje používané pri pasení zvierat.

8 km z Telgártu.

Rybník Pusté Pole

7 km z Telgártu smerom na Poprad sa v blízkosti už nefungujúceho horského hotela nachádza krásny rybník .

7km z Telgártu.

Kaštiel Betliar

Kaštieľ v Betliari je najnavštevovanejším kaštieľom juhovýchodného Slovenska. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea.  Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.

45 km z Telgártu.

Syslia kolónia v Muránskej planine

V lokalite Biele vody na Muránskej planine žijú početné syslie kolónie. Počet týchto roztomilých hlodavcov už prekročil tisícku. Dnes možno povedať, že takú vysokú koncentráciu sysľov na meter štvorcový, ako na Muránskej planine, nenájdete nikde inde na Slovensku.

15 km z Telgártu.

Vyhliadka Dobšinský kopec

Odpočinkové miesto s rozhľadom na vrchy Slovenského Rudohoria a serpertíny závodného kopca. Preteky automobilov do vrchu sa tu konajú od r. 1973.

20 km z Telgártu.

Slavošovský a Koprášsky tunel

Z Magnezitoviec alebo Slavošoviec sa dá prejsť nikdy nevyužívaným, 2,4-kilometrovým Slavošovským tunelom. Vznikol ešte počas druhej svetovej vojny. Materiál preň vyrobili aj hluchonemí kamenári z Kremnice, pričom niektoré ručne opracované žulové kvádre majú dvesto kilogramov.

Tunel má tvar písmena S, prejsť ním trvá asi 45 minút. Na stenách miestami vidno zintrovú výzdobu ako v jaskyniach a vápencové stalaktity staré sedemdesiat rokov.

40 km z Telgártu.